fbpx

Jak wyjść z depresji? Jak nie dopuścić do nawrotów? Jak wygląda leczenie depresji i profilaktyka nawrotów? Uważność, depresja. Czy coś te terminy ze sobą wiąże?

Wszyscy słyszeliśmy o depresji. Być może część z nas przeżyła ją lub ma bliskich, którzy borykają lub borykali się z tym stanem. Depresja nie ma twarzy, dlatego często nawet nie wiemy, że bliscy przez nią przechodzą.

Każdy człowiek pragnie szczęścia. Każdy, bez względu na płeć, wiek, status i funkcję społeczną, miejsce urodzenia, stan posiadania, etc. – każdy pragnie szczęścia, bez wyjątku. Nie ma takiej istoty ludzkiej, której pragnieniem jest… cierpieć. 

Któż z nas nie wie czym jest stres?! Męczący, niekiedy bez końca, uciążliwy, odbierający radość, rozkładający relacje międzyludzkie jak białe robaczki szczątki, dobijający i przytłaczający. Mimo ogromnego zmęczenia nie możemy spać, myśli kłębią się na temat tego co było, albo co będzie.

Medytujesz, praktykujesz Mindfulness, ćwiczysz jogę, taichi… pracujesz z ciałem i umysłem. Masz wyznaczone godziny praktyk, ćwiczysz regularnie, czujesz poprawę swojego dobrostanu. Wspaniale. To co osiągnąłeś już nikt ci nie zabierze.

Mindfulness w partnerstwie to pełnowartościowe, wielowymiarowe i świadome doświadczanie relacji międzyludzkich.

Partnerstwo wciąż najczęściej kojarzy się z nieformalnymi związkami partnerskimi. Można ten zwrot usłyszeć również w biznesie czy w przypadku współpracy, np. miast partnerskich.Ograniczamy się przez to, nie zauważając, że partnerstwo samo w sobie niesie o wiele większy ładunek niż tylko sformalizowane relacje.

Czy w świecie gdzie liczą się takie cechy jak efektywność, wydajność, jakość może być miejsce na spokój, spowolnienie i medytacje? Czy menadżerowie, których działania oceniane są przez pryzmat skuteczności mogą sobie pozwolić na „czary mary” zwane Mindfulness? I po co?

Mindfulness to idealny, szyty na miarę, system do kierowania uwagą, zarządzania stresem i regulacji emocjonalnej. Trening uważności to najlepszy sposób, by radzić sobie ze stresem, obniżonym nastrojem, z trudnościami w życiu, z przeciążeniem, a nawet z depresją.

Żyjemy w coraz większym pośpiechu, odhaczamy czynność za czynnością, stawiając sobie kolejne cele do realizacji. Pracujemy by odpoczywać, odpoczywamy by pracować. Im więcej pracujemy tym więcej potrzebujemy do szczęścia, im więcej potrzebujemy do szczęścia tym więcej pracujemy.