Jak uchronić się przed wpływem koniecznej izolacji społecznej? Czy możemy coś zrobić dla siebie? W jaki sposób zadbać o swoje podstawowe potrzeby, których realizację utrudnia nam kwarantanna? Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne i stan emocjonalny?
Na co dzień korzystaliśmy, lepiej lub gorzej, z dobrodziejstw współregulacji, zaś obecna sytuacja nie sprzyja spotkaniom. Nie można prowadzić praktyki indywidualnej, ani grupowej.
Ale można spotykać się za pomocą aplikacji dostarczających rozwiązań wideokonferencji i spotkań, jak zoom, skype, whatsup, wideomessenger.
Dlaczego mamy się spotykać, praktykować i medytować online? Czy to coś pomoże?
Autonomiczny układ nerwowy – autoregulacja i współregulacja
Będąc istotami społecznymi potrzebujemy codziennych kontaktów i bliskości innych ludzi. Każde takie spotkanie pomaga regulować pracę autonomicznego układu nerwowego (AUN), który bezustannie działa i to bez naszego udziału. AUN jest odpowiedzialny za nasze podstawowe tryby działania:
– walki/ucieczki, popędu (tryb stresu)
– zamrożenia (tryb ostatecznego stresu)
– zaangażowania społecznego (tryb relaksu i pokoju)
Zazwyczaj nie mamy bezpośredniego wpływu na działanie AUN, ponieważ działa on w tle, a jest uwarunkowany naszymi doświadczeniami z przeszłości. Oznacza to, że w zależności od tego czy otoczenie, w którym wzrastaliśmy było wspierające czy bardziej wymagające, albo wręcz niebezpieczne, nasze AUN same ustawiają się w konkretny, najbardziej podobny do wyuczonego, tryb działania. My naszymi zmysłami dostarczamy organizmowi wrażeń, które są analizowane przez mózg, a to już jest informacja dl AUN w jakiej sytuacji znajdujemy się i jaki włączyć tryb. Oczywiście jest to spore uproszczenie, które ma na celu jedynie zwrócenie twojej uwagi na wagę pracy z AUN.
Autoregulacja i współregulacja
To co możemy zrobić to nauczyć się autoregulacji i korzystać ze współregulacji. Jak to zrobić?
Autoregulacji uczymy się korzystając z wszelkich metod świadomej pracy z ciałem, umysłem, oddechem.
Taką metodą jest TRE® tension, trauma release exercises, czyli ćwiczenia uwalniające od napięć i stresu. Celem tych ćwiczeń jest wprowadzenie ciała w mimowolne wibracje, które są naturalnym mechanizmem ssaków do rozładowywania napięć w układzie nerwowym po sytuacjach stresowych. TRE® również pozwala rozluźniać napięcia w mięśniach i rozciągnąć powięź.
Czy Mindfulness może pomóc w autoregulacji? Jak najbardziej.
Praktykując uważność nabywamy zdolność do uświadamiania sobie własnych trybów AUN, a to daje nam możliwość wprowadzania świadomych zmian, o ile sytuacyjnie jest to możliwe. Uważość na oddech to podstawowa metoda autoregulacyjna, wynikająca z natury naszych organizmów. Wdech pobudza układ współczulny, odpowiedzialny za tryb walki, ucieczki i popędu, wydech zwalnia ten pierwszy, a włącza układ przywspółczulny, odpowiedzialny za zaangażowanie społeczne.
A co ze współregulacją?
Nasze autonomiczne układy nabyły niebywałą zdolność do współregulacji. Odbywa się to również w większości bez naszej świadomości. Wszelkiego typu „małe społeczności” pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw współregulacji.
Wszelkie wspólne aktywności grupowe, rodzinne obiady, chóry, zespoły, ogniskowe spotkania, kręgi wsparcia, medytacje grupowe (sanga), wspólne modlitwy mają nieodzowny wpływ na nasze AUN.
Współregulacji dokonujemy bezustannie, regulując jej natężenie i dobierając właściwe sobie wibracje grupy.
Dlaczego praktykować online?
W czasie konieczności izolacji społecznej, która z jednej strony ma ograniczyć rozprzestrzenienie się nowego wirusa SARS COV2, a z drugiej zabezpieczyć zdrowie nasze i naszych rodzin, mamy ograniczone możliwości współregulacji. Nie możemy, jak zwykle, pójść na spacer i lody do centrum, msze święte są obciążone sporym ryzykiem, Pracownia Uważności i większość ośrodków medytacyjnych i świadomego rozwoju są zamknięte. Nie możemy skorzystać ze spotkań z przyjaciółmi w restauracji, a współregulacyjne spacery po galeriach handlowych zamieniły się w wysoko ryzykowne wypady o przetrwanie (choć to akurat może mieć różny wydźwięk dla każdego ).
Wiemy jak ważne dla zdrowia są dla ludzi spotkania – to współregulacja. Mimo tego, że ONLINE nie ma bezpośredniej bliskości drugiego człowieka, grupy, to mimo wszystko widok twarzy, mimiki, gestykulacji, wspólna praktyka, pozwala na współregulację AUN.
Wiemy jak ważna jest dla świadomych ludzi praktyka własna – to autoregulacja. Praktykując w grupie ONLINE poddajemy się współregulacji, jak również autoregulacji.
Czyż to nie piękne? Czyż nie warte choćby spróbowania?
Na fejsbukowym funpage’u Pracowni Uważności ( https://www.facebook.com/pracowniauwaznosci ) prowadzę medytacje grupowe ONLINE. W poniedziałki, wtorki i środy w godzinach 18:00 do 18:30 – możesz dołączyć do nas w każdej chwili.
Serdeczności i do zobaczenia